هادی خانیکی در گفت و گو با برنا: هشت سالِ اصلاحات از فرازهای درخشان مدیریتی بود

هادی خانیکی در گفت و گو با برنا: هشت سالِ اصلاحات از فرازهای درخشان مدیریتی بود
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395
نویسنده :
زمینه :

خرداد همواره خاطرات انتخابات و رقابت دو جریان اصلاح طلبی و اصول گرایی را در ذهن متواتر می کند، از آنجایی که دوم خرداد سالروز پیروزی جریان اصلاح طلبی است باید دید با گذشت قریب به بیست سال از اولین پیروزی مطلق اصلاحات امروز این جریان از چه جایگاهی برخوردار است.

هادی خانیکی جامعه شناس و استاد دانشگاه در خصوص ارزیابی جریان اصلاح طلبی در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری برنا گفت: اصلاحات جریانی نیست که بتوان آن را تنها محدود به مسائل سیاسی کرد بلکه یک جریان عمیق اجتماعی است.

وی ادامه داد: اصلاحات جریانی است که تغییر در فضای اجتماعی را به رسمیت می شناسد و به تناسب این تغییر، خواستار اصلاح وضع موجود در چارچوب قانون است.

وی افزود: انتخابات دوم خرداد سال 76، که منجر به گزینش سید محمد خاتمی با یک رای چشمگیر شد، تغییرات اجتماعی حاصله، خود را در فضای سیاسی نیز نشان داد به گونه ای که می توان گفت این مقطع اولین مرحله اصلاحات بعد از پیروزی انقلاب و ورود به حوزه رسمی سیاست بود.

خانیکی با اشاره به ادامه روند اصلاحات بیان کرد: پس از انتخابت 76، انتخابات مجلس ششم در سال 78 برگزار می شود و همین جریان با رای قابل توجهی اکثریت کرسی ها را به دست آورد که این امر نشان داد شهروندان ایران بر اساس اعتماد و اعتقادی که دارند بار دیگر جریان دوم خرداد توانست پیروز شود.

وی خاطر نشان کرد : 8 سال دولت اصلاحات را می توان یکی از فرازهای درخشان مدیریت کشور دانست و این جریان توانست در زمینه توسعه همه جانبه تحرکات فراوانی داشته باشد؛ در حوزه اقتصاد نیز کارنامه درخشانی چه در زمینه بهبود معیشت مردم و چه در زمینه سرمایه گذاری و کنترل شاخص های اقتصادی از خود به جای بگذارد.

در حوزه سیاسی هم بالا رفتن نرخ مشارکت، افزایش رقابت های حزبی و همچنین بهبود وضعیت رسانه ها و شکل گیری اصلاحات مدنی معرف این جریان است؛ نباید فراموش کرد این جریان با تحولات ساختاری که در حوزه آکادامیک ایجاد کرد توانست زیر ساخت های علمی و فنا وری را برای تحرکات بعدی آماده سازد.

در حوزه روابط بین الملل نیز کشوردر این مقطع از اعتبار بالایی برخوردار شد به ویژه با طرح الگوی گفت و گوی تمدن ها و اقبالی که در عرصه بین المللی به این نظریه شد کشور از جایگاه خاصی در عرصه بین المللی برخوردار شد.

این فعال اصلاح طلب همچنین اظهار داشت : بعد از این 8 سال، با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد از این جهت که اهالی دولت اصلاحات امکان فعالیت یا نداشت و یا با محدودیت های بسیار همراه بودند، شخصیت های اصلاح طلب و نهادهای اصلاح طلبی نیز با محدودیت های بسیاری روبرو شدند که منجر شد این روند با یک کندی مواجه شود اما به محض آنکه شرایط بهتری فراهم شد در سال 92 بار دیگر این این جریان با حمایتی که از کاندیداتوری آقای دکتر روحانی داشت توانست نقش موثری را در پیروزی این رویکرد ایفا کند و این امر نشان داد اصلاحات همچنان در تائید وضعیت سیاسی و بهبود رویه هایی در سطوح اجرایی کشور نقش آفرین است و این امر در انتخابات دور اول اسفند 94 و همچنین مرحله دوم در ارددیبهشت 95 به وضوح مشاهده شد

وی تاکید کرد: تمام این موارد نشان از زنده بودن و فعال بودن جریان اصلاحات دارد و همانطور که معتبرترین نظر سنجی ها حکایت از مقبولیت 60 درصدی اصلاح زلبی در میان جامعه دارد، باید گفت اصلاحات و اصلاح طلبی نه توقف پذیر است و نه حذف شدنی.

خانیکی با اشاره به رویکرد تغییر طلبی اصلاحات گفت: جریانی که خواستار تغییر شرایط موجود است و اکثریت جامعه نیز از آن حمایت می کند جریان اصلاح طلبی است با این حساب می توان گفت اصلاحات چیزی نیست جز همان جریانی که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش محوری را داشت و این حقیقتی انکار ناپذیر است که اصلاحات از بالاترین محبوبیت در کشور برخوردار است.

وی در پاسخ به این سوال که اصلاحات یک غایتی را برای خود در نظر داشت و ان رسیدن به جامعه مدنی بود چقدر این هدف امروز محقق شده است، گفت : برای این اهداف نمی توان پایانی در نظر گرفت اما همانطور که اشاره شد اساسا شکل گیری سیاسی جریان اصلاحات در خرداد 76 با طرح شعار جامعه مدنی بود و از آنجایی که قوت جامعه مدنی یعنی شکل گیری نهادها و تشکل های مدنی است به نظر می رسد به رغم تنگناهایی که وجود داشته امروز به لحاظ شکل گیری نهادهای مدنی و فرایندهای مدنی و قدرت شبکه های اجتماعی اگر چه در وضعیت مطلوبی نیستیم اما حرکت حرکت رو به جلویی بوده است و بهترین شاهد آن هم موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس است.

{اصل مصاحبه را در این لینک بخوانید}