همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات

همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات
تاریخ انتشار : 20 مهر 1398
نویسنده :
زمینه :

همایش ملی برای شفافیت اطلاعات؛

 

همایش ملی برای شفافیت اطلاعات؛

همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات، 22 مهر 1398 به همت کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود.

ما در هر لحظه داده‌ها و اطلاعات فراوانی تولید میکنیم و ضروری است که بتوانیم از داده‌ها و اطلاعات موجود در جهت توسعه و بهبود زندگی بهره ببریم؛ اما در حقیقت دسترسی به اطلاعات به سادگی میسر نیست. در همایش ملی زیست‌بوم دسترسی همگانی به اطلاعات، در شش پنل تخصصی به موانع، مسائل و زیرساخت‌های دسترسی به اطلاعات از زوایای مختلف پرداخته خواهد شد. عناوین پنل‌ها شامل موارد زیر هستند:
شهروند الکترونیک، دولت الکترونیک
زمینه‌حقوقی و سیاستگذاری دسترسی همگانی به اطلاعات
دسترسی همگانی به اطلاعات سلامت
زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی دسترسی همگانی به اطلاعات
بلاکچین و داده‌باز
گزارش‌های مجموعه‌های فعال در حوزه دسترسی به اطلاعات و شفافیت
این همایش، صبح روز دوشنبه با سخنرانی دکتر لعیا جنیدی (معاون حقوقی رئیس جمهور)، دکتر سیدسعیدرضا عاملی (دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی)، اسوتان اسوتکوفسکی (رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران) و دکتر حسین سلیمی (رئیس دانشگاه علامه طباطبائی) در سالن شهید بهشتی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبائی افتتاح می‌شود.
گفتنی است روز یکشنبه در قالب پیش‌همایش، کارگاههایی تخصصی با موضوع تجربه‌های بین‌المللی فناوری حقوقی، مفهوم‌شناسی داده‌باز، فناوری شهروندی برگزار خواهد شد. همچنین پنل پایانی همایش به گزارش‌هایی اختصاص یافته که مجموعه‌های فعال در حوزه دسترسی به اطلاعات و شفافیت ارائه خواهند کرد. در این پنل، دکترسید محمود حسینی (مدیر موسسه مردم‌نهاد جهد)، دکتر مهدی ثنایی (مدیر اندیشکده شفافیت برای ایران)، بهاره آروین (نماینده شورای شهر تهران)، محمد فرجود (مدیر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران) و احمد توکلی (نماینده سابق مجلس، مدیر سمن شفافیت و عدالتخواهی) به ارائه گزارش‌ می پردازند و دکتر محمدمهدی فرقانی (رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی) پنل را مدیریت می‌کند.
برای اطلاع از برنامه کامل رویداد به وبسایت کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو به نشانی www.UCCST.atu.ac.ir مراجعه فرمایید.