روزنامه‌نگاری جزو مشاغل لرزان است

روزنامه‌نگاری جزو مشاغل لرزان است
تاریخ انتشار : 22 دی 1393
نویسنده :
زمینه :

هادی خانیکی در نشست «آزادی مسئولانه و تعطیلی رسانه‌ها» که در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه برگزار شد، گفت: طول عمر مطبوعات ما بسیار کم است و تاریخ مطبوعات نشان می‌دهد که روزنامه‌نگاری ما جزو مشاغل لرزان به‌شمار می‌رود.
این استاد رشتهٔ ارتباطات با گرامی داشتن یاد دکتر معتمدنژاد – پدر علوم ارتباطات در ایران – گفت: ما در ابتدا باید بدانیم که مشکل رسانه‌های ما کجاست؛ مشکل اصلی رسانه‌های ما، این است که ما ارزیابی درستی از موقعیت مطبوعات در نظام اطلاع‌رسانی نداریم. برخی دیدگاه‌ها در حکومت، نقش مطبوعات را بیش از آنچه که هست، می‌دانند بنابراین با اشتباه آن‌ها، بزرگ‌تر از حد واقعی رفتار می‌کنند.
وی ادامه داد: ما تا کنون دچار یک سوءتدبیر و سوء‌تفاهم دربارهٔ جایگاه تاریخی مطبوعات بوده‌ایم. ما نمی‌دانیم مطبوعات ما عقلانیت جامعه را بیشتر می‌کنند یا زادهٔ هیاهو هستند. همچنین سنت و تبار مطبوعات موضوع دیگری است که نشان می‌دهد طول عمر مطبوعات ما هیچ‌گاه به درازا نینجامیده است.
خانیکی با بیان این‌که آقای دعایی – مدیرمسوول روزنامهٔ اطلاعات – جزو استثنا‌ها در کشور است، چون نهادی را مدیریت می‌کند که توانسته ۸۰ سال در روزنامه‌نگاری ایران تداوم داشته باشد‌، تأکید کرد: اگر بتوانیم دربارهٔ مشکل مطبوعات تفاهم داشته باشیم‌، آن‌گاه می‌توانیم مسوولیت تک‌تک نهادهای صنفی‌، مطبوعاتی و حکومتی را تعریف کنیم.
وی گفت: ما موضوع مطبوعات را ملی نمی‌دانیم و این، شاید به این دلیل است که بدبینی و سوءظنی نسبت به مطبوعات وجود دارد. بنابراین تلاش می‌کنیم ساده‌ترین و سریع‌ترین راه حل را در برابر اشتباه‌های رسانه‌ها به کار بگیریم و فکر می‌کنیم این راه، درست‌ترین راه است.
خانیکی با تأکید بر این‌که اشتباه کردن لازمهٔ کار مطبوعاتی است‌، افزود: توقیف مطبوعات، اتفاقی است که به شغل نهاد مطبوعات و سرمایه‌های اجتماعی و حتی به خود حکومت ضربه می‌زند.

{بخشی از سخنان دکتر خانیکی در نشست آزادی مسئولانه و تعطیلی رسانه‌ها که در تاریخ 35 اسفند 1392 برگزار شده است. متن کامل}