جای خالی پروتکل اخلاقی در مقابله با کرونا

جای خالی پروتکل اخلاقی در مقابله با کرونا
تاریخ انتشار : 8 بهمن 1399

گفتگو: هدی هاشمی

این روز ها گزارش ها نشان می دهد اعمال محدودیت ها و رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم موجب شده تا آمار مرگ و میرهای کرونایی به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند اما در مقابل برخی از شهروندان نیز نسبت به اجرای کامل پروتکل های بهداشتی بی توجه شده اند. به طوری که مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا و کارشناسان وزارت بهداشت می گویند بخشی از جامعه خیلی ساده انگارانه با این پاندمی رفتار می کنند در این زمینه با دکتر هادی خانیکی استاد ارتباطات درباره این عادی انگاری و رفتارهای اجتماعی مردم در مقابله با این ویروس کرونا گفت و گو کردیم که می خوانید.
در چند هفته اخیر شاهد کاهش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در جامعه هستیم. وقتی آمارها کاهش پیدا می کند برخی از مردم سریع پروتکل های بهداشتی را نادیده می گیرند. از یک طرف دولت تلاش می کند تا شرایط را بهتر کند و از طرفی، برخی این روزها بی خیال کرونا شده اند و در مراکز خرید و پاساژها مشغول خرید هستند. گویا خیالشان از بابت کرونا راحت شده و مساله برای عده ای عادی شده است. به نظر شما آیا تصمیمات دولت موجب عادی انگاری کرونا در جامعه شده است و این موضوع چه تاثیری روی دیگر افراد جامعه دارد که همچنان پروتکل ها را جدی می گیرند؟

ابتدا باید ببینیم که توصیه های کلی چطور بوده است؛ چند مساله در این بحث مطرح است، کرونا ویروسی است که زندگی کنونی انسان و جوامع را تحت تاثیر قرار داده است. در این باره دولت ها، توصیه ها و برنامه های اجرایی علمی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اخلاقی هم داشته اند. کارشناسان بهداشت و درمان در تمامی کشورها هم تاکید کرده اند که با کرونا باید زندگی کنیم و زندگی جدید هم براساس کرونا باشد. در این میان عواملی هم برای مقابله با ویروس موثر است و همه باید متعهد باشند که این مباحث را رعایت می کنند. مسئولان بهداشت و درمان خواسته اند که مردم ماسک بزنند. فاصله اجتماعی را رعایت کنند و در مواقعی که شرایط بحرانی می شود همه دولت ها قرنطینه را اجرایی می کنند. در این میان باید به مباحث اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم هم توجه کرد که آنها بتوانند زندگی و معیشت خود را پیش ببرند. در این دوره ای که گذراندیم مردم وضعیت های دشواری را از نظر روحی و اجتماعی داشته اند. تنهایی و داغ هایی که برخی از هموطنان دیده اند شرایط را برای آنها سخت کرد. در مجموع بیشترین توصیه ای که می شود به همه داشت این است که خیلی گمان نکنیم که زود و سریع می توانیم از دست ویروس کرونا راحت شویم یا حالا که آمارها پایین آمده تصور کنیم که کرونا تمام شده است.

 

یکی از نکاتی که بارها درباره ویروس کرونا عنوان شده است این است که مردم خسته و کلافه شده اند از طرفی خیلی ها حتی سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده است که همزیستی با کرونا باید جزو زندگی مردم تلقی شود. به نظر شما چرا عده ای حاضر نیستند این موضوع را بپذیرند؟
باید دانست که این مساله یعنی زیستن با کرونا و توانمندی در مواجهه با آن بخشی از واقعیت و ضرورت های پیش روی جامعه و جهان است. برخی از مطالعات مرتبط با زیستن با کرونا باید انجام شود. به نظرم سیاست مدیریت و مقابله با کرونا و سیاست مدیریت و مقابله ارتباط و رسانه با کرونا یک امر ثابت و با دستورالعمل ثابت نیست در هر زمانی نیازمند تغییر است. اگرچه باید برای برخی از پروتکل ها اصرار داشت. خوشبختانه برخی از پروتکل ها مثل زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در کشور بخوبی از سوی مردم هم اجرا شده است. با این حال این ویروس ناشناخته و هزار چهره است و در هر جایی جهش پیدا کرده است. فکر می کنم در هر زمانی باید نسبت به این بیماری پروتکل های جدید و کارآمدی تنظیم کرد. پروتکل هایی که ضمانت اجرایی هم داشته باشد. برای همین پروتکل ها هم باید بدانیم که برای انسان برنامه می ریزیم و ما با انسان ماشینی سروکار نداریم. مساله مدیریت کرونا یک مساله چند وجهی است در این بیماری هم باید به بهداشت و درمان توجه کنیم هم شناخت انسان و مباحث جامعه شناسی و روان شناسی و هم اقتصاد که بسیار مهم است. همچنین ما نیازمند منشور اخلاقی و پروتکل های اخلاقی هستیم که وقتی کسی سلامتش را به خطر انداخت و بی توجه به سلامت دیگران بود این منشور اخلاقی به کمک ما بیاید.

 

آیا می شود با تبلیغات و همچنین قدرت رسانه یا اعمال سیاست های رادیکال و محدودیت ها از طرف دولت این موضوع را مدیریت کرد؟ یا خیر؟
آنچه در موج سوم شاهد بودیم، میزان بالایی از مرگ و میرها و همچنین ابتلا به بیماری بود، علاوه بر این خیلی از شهرها در وضعیت قرمز بودند. در این چند وقت با اعمال محدودیت ها و محدود کردن تردد درون شهری و برون شهری آمار مرگ و میرها کاهش پیدا کرد. بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز خارج شدند. کارشناسان بهداشت و درمان می گویند روند کاهش سیر نزولی داشته است و در این روزها این نگرانی وجود دارد که موج چهارم کرونا شکل بگیرد؛ این خیز هم به خاطر عوامل بیرونی و وجود کرونای انگلیسی بیشتر شده است. مساله دیگر رصد وضعیت شیوع کرونا در جامعه نشان می دهد که یک نوع بی تفاوتی بین مردم جامعه به وجود آمده است. براساس نظرسنجی که اخیرا در شهرداری تهران انجام شده است، این روزها میزان نگرانی مردم درباره کرونا نسبت به اواخر آبان ماه کاهش پیدا کرده است. یعنی میزان نگرانی در اواخر دی ماه ۴۵ درصد بوده در حالی که میزان نگرانی در آبان ماه ۶۷ درصد بوده است. افزایش نگرانی مردم در آبان ماه هم به این خاطر بوده است که ما در آن روزها شاهد افزایش مرگ و میرهای هموطنانمان بوده ایم. خود این علامت هشدار است که اگر ما موضوع کرونا را جدی نگیریم دوباره وضعیت هشدارآمیز می شود. مسئولان مختلف هم از رئیس جمهوری گرفته تا مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا تا مسئولان اجرایی وزارت بهداشت در این باره اطلاع رسانی کرده اند. با این همه ما باید زندگی را به گونه ای مدیریت کنیم که به لحاظ ذهنی بتوانیم در کنار این بحران توانمند شویم. حرفم این است مدیریت برای گذشتن از موج سوم بسیار خوب بوده است ما کاهش ابتلا به بیماری و مرگ و میر را داشته ایم و این مدیریت برای کشور امیدوار کننده بوده است اما نباید ایجاد بی تفاوتی و غرور کند و به عبارت دیگر آن نگرانی عدم رعایت ها خوش بینی نسبت به اینکه کرونا جمع شده است را نباید به وجود بیاورد. البته تنها نمی شود شهروندان را مخاطب قرار داد خود سیاستگذاران و برنامه ریزان و همین طور رسانه ها و نهادهای مدنی همه در این باره دخیل هستند. نباید فقط مردم را خطاب کرد و گفت مردم بی تفاوت هستند اما نهادها در حال تلاشند یا برعکس نهادها بی تفاوتند و مردم تمام تلاش خودشان را برای مقابله با کرونا انجام می دهند. این رویکرد دوقطبی فضا را برای مدیریت سخت می کند.
یکی از مهمترین دغدغه های زندگی مردم مساله معیشتی و اقتصاد است و بسیاری از مردم می گویند هم غم جان دارند و هم غم نان. آیا می شود در همزیستی با کرونا برای این موضوع هم فکری کرد؟
ببینید در همان نظرسنجی که اشاره کردم از مردم پرسیده اند که اگر قرار به انتخاب باشد، شما بین مشکلات اقتصادی و کرونا کدام را انتخاب می کنید. ۵۸ درصد گفتند مشکلات اقتصادی و ۳۶ درصد هم کرونا را مساله می دانند. باید دقت کنیم که با کاهش آمار رسمی مرگ ومیرها میزان نگرانی مردم از کرونا هم کم شده است و حالا مشکلات اقتصادی بیشتر از کرونا برای مردم اهمیت پیدا کرده است. این دیگر کار کارشناسان اقتصادی، اجتماعی و روان شناسان است که موضوع را تحلیل کنند. به نظر می رسد در تصمیم گیری ها هم باید در کنار کرونا به مسائل مهم زندگی مردم از جمله معیشت هم توجه کرد. البته نیازهای روانی و اجتماعی و گسستگی در روابط اجتماعی و داغ دیدگی ها و مشکلات ناشی از برگزار نکردن مراسم سوگ عزیزان رخ داده است که باید به همه این نگرانی ها توجه کرد. اگر به همه این عوامل توجه کنیم آن وقت می توانیم در برابر زیستن در بحران کرونا بگوییم مساله اصلی در زیستن با کرونا این است که وضعیت سرمایه اجتماعی، میزان حرف شنوی و اعتماد مردم به نهادهای مختلف و رسانه چگونه است. اگر اعتماد بالا باشد می توان از این ابزارها برای کنترل وضعیت کرونا استفاده کرد. بر اساس مطالعات ۶۰ درصد مردم تهران احساس عدالت درخصوص توزیع واکسن ندارند. این همه داده های خوبی است که در سیاست گذاری برای مقابله با شیوع بحران مهم است.

گفت و گوی روزنامه ایران با دکتر هادی خانیکی