باید صلح را از طریق صلح معرفی کرد نه از طریق جنگ

باید صلح را از طریق صلح معرفی کرد نه از طریق جنگ
تاریخ انتشار : 19 مهر 1393
نویسنده :
زمینه :

به مناسبت روز جهانی صلح و همزمان با هفته دفاع مقدس، نشستی در همین راستا توسط جمعیت زنان مسلمان نواندیش با حضور زنان و مادران صلح روزگذشته برگزار شد. در این جلسه هر کسی به نوعی از جنگ و صلح صحبت کرد؛ اما همه در مورد نقش زنان و مادران برای ایجاد صلح اتفاق نظر داشتند.
به گزارش شفقنا، عرفان نظر آهاری نویسنده کتاب «قلبی بزرگتر از جهان»، تصریح کرد: این داستان در سال2010 از سوی مراسم صلح در کره جنوبی به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد، بعد از این اتفاقات خوبی برای این کتاب افتاد برای مثال به ده زبان ترجمه شده و ارکست تهران هم برای این کتاب موسیقی ساخته، برگرفته از آهنگ های ملل مختلف و قرار است که به عنوان پیام آوران صلح در ایران برنامه های مختلفی در دیگر کشور ها هم داشته باشیم. طرحی با عنوان دیپلماسی ادبی راهی به سوی صلح و داریم. هر کسی در هر حوزه ای می تواند پیام صلح ایرانیان را به جهان اعلام کند.
راکعی: تاریخ را نمی توانیم کنار بگذاریم اما لزومی هم ندارد انتقام جویی کنیم
فاطمه راکعی ادامه داد: کشور ما یک کشور بزرگ چند صدایی است و سعی ما این بوده که در فرصت کمی که داشتیم در این زمینه از صداهای مختلف در مورد صلح بشنویم. به هرحال زنان بخاطر نقش مادرانه و زنانه ای که در طول تاریخ ایفا می کنند مهرورزی و مهربانی را به فرزندان و انسان ها یاد می دهند و در این مسیر گام بر می دارند، به امید اینکه این گام ها آگاهانه و بلندتر شکل بگیرد. همه ما کنار هم با صداهای مختلف ندای صلح سر بدهیم که زنان هم به عنوان پرچمداران صلح جهانی باشند.
دبیر کل جمعیت زنان نو اندیش اظهار کرد: ما تاریخ را نمی توانیم کنار بگذاریم، اما لزومی هم ندارد که همچنان بخواهیم انتقام جویی کنیم. باید ببینیم که حالا چطور می توانیم در صلح و مهربانی زندگی کنیم.
دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش با توجه به هفته دفاع مقدس بیان کرد: یادآوری وقایع جنگ و آنچه در جنگ تحمیلی بر ما گذشت، کافی است که ملتمان را یک دل و یک صدا با عزمی راسخ به تلاشی بی امان برای استقرار صلح در جهان وا دارد؛ به ویژه اکنون که وحشیان خونخواری همچون داعش و طالبان، صلح را در جهان اسلام و خاورمیانه به مخاطره انداخته اند. در چنین وضعیتی کوچکترین درنگ برای از صلح گفتن جایز نیست؛ آن هم از سوی زنان، که همواره پرچمداران خیرخواهی، دیگرخواهی و مهرورزی بوده اند.
راکعی گفت: در کشور بزرگ ما ایران، انسان ها با فرهنگ های متنوع دینی، مذهبی و قومی، از دیرباز با یکدیگر زندگی مسالمت آمیز داشته اند. زنان برآنند تا با تمام توان در حفظ و تداوم این زندگی آرام و بی تنش که آرزوی آنها برای فرزندان خویش در نسل حاضر و نسل های آینده است، تلاش کنند. وحدت و اتحاد ملی، نه به معنی تک صدایی، که در معنای هم صدایی در زمینه مسایل حیاتی کشور است و تضمین کننده یکپارچگی این سرزمین شعر، خرد و زیبایی، علی رغم ماهیت ذاتا چند صدایی آن است.
او در خصوص نقش آفرینی ایرانیان در عرصه صلح تصریح کرد: تنها در این صورت است که ایران، این مظهر هم زیستی مسالمت آمیز، خواهد توانست در استقرار صلح در منطقه و جهان نقش آفرین باشد.
این شاعر در پایان افزود: زنان مسلمان نواندیش ایران، این نشست را مقدمه ای برای نشست های مشترک با زنان مسلمان نواندیش منطقه و جهان اسلام برای هم اندیشی جهت برون رفت از جنگ و خشونت، با راهکار پا فشردن بر مشترکات اسلامی و فرهنگی، برای تضمین صلح پایدار در خاورمیانه و جهان تلقی می کنند.
گل مهر کازری: هدف موزه صلح تهران فرهنگ سازی، ترویج فرهنگ صلح و آموزش است
گل مهر کازری درباره موزه صلح تهران توضیح داد و گفت: موزه صلح واقع در پارک شهر تهران است. بنیان گذراران این موزه اعضای انجمن حمایت از قربانیان و آسیب دیدگان سلاح های شیمیایی هستند. در واقع موزه صلح یک نهاد مردمی است که با همت جانبازان شیمیایی در سال 1386 کار خود را آغاز کرده و ادامه می دهد. حضور جانبازان شیمیایی کاملا داوطلبانه است که آنها برای بازدید کنندگان موزه را معرفی می کنند و بخشی از خاطرات خود را بازگو می کنند. موزه صلح تهران عضو شبکه های بین المللی صلح است و مقر آن در لاهه هلند است . در حال حاضر هم بیش از 150 عضو دارد که یکی از این اعضا موزه صلح تهران است؛ این موزه هم چنین با دیگر موزه های صلح جهانی در ارتباط است.
این مسوول امور بین الملل موزه صلح تهران، با بیان هدف موزه های صلح، تصریح کرد: موزه ها از طریق نشان دادن پیامدهای ناگوار جنگ، خشونت، آثار زیان بار برای انسان ها و محیط زیست در راستای صلح جهانی گام بر می دارد. موزه های صلح بیشتر از اینکه مکانی باشند برای اینکه اشیا تاریخی را نشان دهند، محلی برای فرهنگ سازی، ترویج فرهنگ صلح و آموزش هستند.
او با بیان زمینه های فعالیت موزه صلح خاطر نشان کرد: زمینه های فعالیت موزه صلح تهران متفاوت است اما یکی از اصلی ترین فعالیت آنها بازدید است؛ این موزه ماهانه بیش از هزار بازدید کننده دارد که این بازدید کنندگان گروه های مختلفی از مردم را تشکیل می دهند به طور مثال دانشجویان، توریست ها، دانش آموزان مقاطع مختلف و مردم هستند و بسیاری از سفرا، مدیران و نمایندگان سازمان ملل به این موزه مراجعه می کنند.
کازری گفت: البته یکی از اصلی ترین برنامه ها این موزه آموزش است. در این زمینه کارگاه های آموزشی هم برقرار می کنند که بیشتر شاگردان این کارگاه های آموزشی دانشجویان کارشناسی ارشد هستند و مطالب این کلاس ها حول محور صلح ،خلع سلاح و حقوق بشر دوستانه است .
مولاوردی: در دنیایی عاری از خشونت همه انسان ها می توانند شریک باشند
در ادامه نشست بیانیه شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور قرائت شد: هر نوزادی از لحظه چشم گشودن با مهر بی کران مادر روبرو می شود. عطوفتی که زندگی را علی رغم درشتی ها و سختی هایش به کودک شیرین و دلپذیر نشان می دهد و دنیای او را در رحمت و مهربانی غرق می کند. همین یک لحظه کافی ایست تا کودک جهان را در سایه محبت مادر دنیای صلح و رافت بداند و همواره در جستجوی آن آغوش پر مهر و دستان نوازشگر بر آید این عطوفت و مهربانی و این علاقه به صلح آشتی بدین سان در انسان ها نهادینه می شود و در جهان می گسترد و می پاید.
مولاوردی تصریح کرد: در کنار این مهر آوری و نوازشگری کودک در می یابد که مادر چگونه حامی و پشتیبان اوست در برابر هر چیز گزنده و آسیب رساننده. و می آموزد صلح و آشتی به معنای پذیرش خواری و آسیب گزند نیست و هواره مرزی بین امنیت و آسایش و نا امنی وجود دارد که مادر آن مرز را می شناسد و آن پاسداری می کند. نهادینه شدن صلح طلبی در ذات انسان ها، گرایش به یکسو نهادن جنگ را سبب می شود. سیاستمداران هم با گرایش به این صفت انسانی، می توانند دنیایی عاری از خشونت شرارت برای بشریت به ارمغان آوردند. چنین ارمغان ارزشمندی متعلق به نژاد قوم و ملیت و فرهنگ خاصی نیست چرا که برآمده از نهاد انسان است و در آن همه انسان ها می توانند سهیم و شریک باشند.
دکتر صادق آیینه وند در صحبت های کوتاه خود در مورد صلح گفت: یکی از شاعران مسیحی می گوید سلام بر آن کفری که وحدت ایجاد می کند. هیچ چیز مهم تر از صلح وحدت و آرامش نیست.
مختاباد: در زبان هنر همیشه یک تاکید وجود داشته آن هم تاکید بر اخلاق، مهربانی است
سید مصطفی مختاباد پژوهشگر هنر، در مورد هنر و صلح گفت: سخن هنر همیشه رهایی، آزادی و نگاه به صلح و مهربانی دارد. هیچ هنرمندی در هیچ اثری از خشونت صحبت نمی کند جز زبان مهربانی بر آشتی تکیه می کند. به یک توافقی در این زمینه برسیم که سخن عشق هنر است. در زبان هنر همیشه یک تاکید وجود داشته آن هم تاکید بر اخلاق، مهربانی است.
پارساپور: زنان در شاهنامه نقش برجسته ای در ایجاد صلح دارند
خانم دکتر پارساپور در مورد نقش زنان در آثار ادبی اظهار کرد: زن ها در هر متنی یک چهره و نقشی دارند. در ادب حماسی، تعلیمی غنایی چهره های متفاوتی دارند. من در مورد نقش زن ها در ژانر حماسی صحبت می کنم. طبیعی ایست که زن ها در متون حماسی حضور خاصی نداشته باشند اما وقتی به شاهنامه توجه کنیم زنان نقش برجسته ای در ایجاد صلح دارند.
این پژوهشگر ادبیات افزود: ویژگی های زنان در شاهنامه شامل دو نوع ویژگی ظاهری است و بعد هم خلق و خوی زنان است. از نظر فردوسی ویژگی زنان برجسته را خردمند پارسا و زنانی وفادار توصیف می کند. حضور زنان در داستان های جنگی حضوری موثر است؛ در مورد شاهان و پهلوانان عموما با زنان خارجی ازدواج می کنند همین ازدواج ها مایه و پایه صلح میان دو کشور می شود. برای مثال ازدواج بهرام گور با دختر پادشاه هندوستان باعث پیمان صلح میان این دو کشور می شود.
خانیکی: باید صلح را از طریق صلح معرفی کرد نه از طریق جنگ
هادی خانیکی با بیان اینکه باید صلح را با رویکرد جدیدی دید، تصریح کرد: کسی که نماد فرهنگ صلح است و برای صلح تلاش می کرد قیصر امین پور بود. برای اینکه با رویکرد جدیدی مساله صلح و نهادهای مردمی را مطرح کنیم باید از تعریف قدیمی صلح فاصله بگیریم، که اگر صلح می خواهیم باید برای جنگ آماده باشیم. براساس مولف های جدید گفت و گو و ارتباطی باید صلح را از طریق صلح معرفی کرد نه از طریق جنگ. باید صلح به صورت مقوله نامحدود و نامشروط می تواند تعریف شود و این صلح را فقط گروه های مسلط و گروه های قدرتمند به وجود نمی آورند بلکه نهاد های مدنی در مقابل آنها قرار می گیرند.
این استاد ارتباطات در ادامه گفت: اغلب جنگ های معاصر ریشه در ذهن دارد یعنی اینکه در حوزه های فرهنگی به وجود می آیند و بعد به شکل فیزیکی نمایان می شوند. در سطح عاطفی وابستگی صلح به احساس وجود دارد ، که این قسمت بیشتر به زنان مربوط می شود به این دلیل که محیط های زنانه محیط های عاطفی تر و زیبایی شناسانه تر و بنابراین به صلح نزدیک تر هستند. بالا بردن ظرفیت های حسی، روحی و بالا بردن وجدان بشری در پذیرش صلح موثر است چون انسان های محدود از صلح دور و به جنگ نزدیک هستند.
انصاری: باید برای مشکلات زنان در جنگ وارد عمل شد و تنها صحبت از صلح کافی نیست

نصاری نماینده سازمان ملل درباره مشکلات زنان در جنگ و بعد از جنگ توضیح داد و گفت: یادآوری جنگ همیشه دردناک است، مسایل و مشکلات ایران و عراق یکسان هستند عموما زنان هستند که تاوان جنگ ها را می دهند. مردان فوت می کنند اما مشکلات به گردن زنان است. در حال حاضر مساله صلح برای زنان آنقدر مهم نیست به این دلیل که در هجرت مهاجرت هستند. به ویژه بعد از مشکلاتی که داعش ایجاد کرده و هزاران زن به دور از خانه ها خود در وضعیت بسیار بدی زندگی می کنند.
این فعال مدنی کشور عراق از مشکلات مادران در جنگ گفت و اظهار کرد: خیلی از مادرها ناخواسته فرزندان خود را رها کردند و هیچ خبری از سرنوشت آنها ندارند. یک زنی که 9 فرزند داشت وقتی که در بمباران هوا تاریک بود بچه سه ساله خود را گم می کند و حالا این زن دیوانه شده. این یکی از هزاران غصه ای ایست که زنان هر روز با آن مواجه هستند و باید این مسایل عمیق تر مطرح شود.
این نماینده سازمان ملل ادامه داد: خیلی خوب است که مسایل زنان و مشکلاتی که در جنگ دارند مطرح شود اما باید در این زمینه عمل کرد و برگزاری نشست ها و جلسات اثر گذاری خاصی ندارد. به طور مثال اگر یک زن ایرانی وارد اردوگاه های زنان آوره شوند بسیار تاثیر گذارتر خواهد بود تا اینکه نشست برگزار شود و از صلح حرف زد. با زنانی که از جنگ آسیب دیدند و به آنها تجاوز شده ارتباط بر قرار کردن بسیار سخت است و این افراد بعد از حملات داعش آسیب های جدی دیدند بنابراین باید فراتر از گفت و گو بود و عمل کرد.
شمس: بیشترین نمود های صلح در کردستان لالایی های مادران کرد است
آقای دکتر شمس در مورد رنجی که بر کردهای مناطق مختلف، توسط داعش می رود، می گوید: در این جلسه ای که برای صلح برقرار شده، بسیار ارزشمند است چون در شرق و غرب کشور ما جنگ در جریان است و هر روز قربانیان بیشتری می گیرد. بیشترین قربانیان جنگ کردها هستند این جنگ را فعلا آخرین نسل از جنگ طلبان، یعنی داعش به مردم عراق و سوریه تحمیل کرده است. داعش ممکن است همین حالا نسل کشی در کوبانی سوریه آغاز کند همانند همان نسل کشی که در سنجار عراق داشت و متاسفانه بیشترین قربانیان این جنگ و حملات داعش زنان و کودکان هستند.
این کارشناس تاریخ گفت: بسیار تلخ است در دنیایی امروز که زنان ما در بازار برده فروشان به فروش می روند، زنی که مادر فرزندی و همسر مردی است. برای مقابله با آنها نیاز به اقدامی سریع داریم. در حال حاضر که صحبت از چنین خشونت هایی است سخن گفتن در مورد صلح دل شیر می خواهد.
شمس در مورد زنان آسیب دیده از جنگ اظهار کرد: زنی که بیشترین آسیب را از جنگ می بیند، آفریننده صلح است و بیشترین نمود های صلح را در لالایی های زنان کرد می بینیم و محتوای ملودی های این لالایی ها دعوت به صلح است. صلح در دنیا برقرار نمی شود تا اینکه زن همانند مرد در جامعه حضورداشته باشند و بدون مساوات برقراری صلح امکان پذیر نیست امیدوارم هر چه زودتر خاورمیانه همیشه در حال آشوب به آرامش برسد.

 

#گزارش سایت شفقنا ازنشست زنان نواندیش مسلمان که در تاریخ 4 مهرماه 1393 منتشر شده است.