خانیکی در همایش حقوق ارتباطات: سه حوزه‌ فلسفه، حقوق و ارتباطات نیازمند گفت‌وگو با یکدیگر هستند

تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395
نویسنده :
زمینه :

دکتر هادی خانیکی با اشاره به اینکه بخشی از خلاءهای ارتباطات باید در بخش حقوقی دنبال شود، اذعان کرد: سه حوزه‌ی فلسفه، حقوق و ارتباطات نیازمند یک هم پیوندی و گفت‌وگو با یکدیگر هستند.

به گزارش عطنابه نقل از ایسنا، هادی خانیکی، عضو هیئت‌علمی گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در مراسم اختتامیه «همایش ملی وضعیت کنونی و آینده‌ی حقوق ارتباطات و رسانه در ایران» از پدر علم ارتباطات ایران (دکتر معتمد نژاد) یادکرد و گفت: برای اینکه امکان گفت‌وگوها فراهم شود باید ازاین‌دست درس گروهی‌ها بیشتر برگزار کنیم تا بتوانیم به اهدافمان در این حوزه برسیم.
وی افزود: در ابتدا یاد و نام مرحوم معتمد نژاد را گرامی می‌داریم، هرگاه نام ارتباطات در ایران آورده می‌شود، نام پدر علم ارتباطات به‌عنوان یک پسوند ما را موظف می‌کند که یاد ایشان را گرامی بداریم؛ البته جدای از نقش و جایگاه علمی دکتر معتمد نژاد در حوزه ارتباطات، باید به این حلقه وصل حقوق و ارتباطات به گونه‌ی دیگر حرمت نهاد.

خانیکی ادامه داد: ورود آقای معتمد نژاد به بخش حقوقی برای ما درس‌ها و پندهایی دارد. امیدوارم از برگزاری چنین مراسم و سمینارهایی نتایج خوبی بگیریم، من خودم شخصاً از حوزه‌ی حقوق درس‌های زیادی آموختم و دیدم که در حوزه ارتباطات چقدر خلاء داریم که باید در بخش حقوقی دنبال شود.

این استاد ارتباطات در ادامه‌ی صحبت‌هایش هدف از برگزاری چنین نشست‌ها و سمینارهایی را فراهم آوردن امکان گفت‌وگو میان اساتید و دانشجویان عنوان کرد.

خانیکی سپس اظهار کرد: من به‌عنوان یک فرد ارتباطاتی وقتی به حقوق نگاه می‌کنم به اعتقاد من حق ارتباط، فلسفه و اخلاق حقوق دو مقوله‌ای هستند که چشم‌اندازها و مباحث تازه‌ای را در برابر ماه مطرح می‌کنند. به عبارت و از منظری دیگر می‌خواهم این پرسش را مطرح کنم که سه حوزه‌ی فلسفه، حقوق و ارتباطات نیازمند یک هم پیوندی و گفت‌وگو با یکدیگر هستند؛ چراکه تحولاتی که در جامعه‌ی ما رخ‌داده است ما را با پرسش‌های متعددی روبه‌رو کرده است.

هادی خانیکی در ادامه‌ی سخنرانی‌اش به مهم‌ترین ضعف‌های بخش آموزش در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از بحث‌های مهم آموزشی که در دانشگاه‌های ما و حتی مدارس ما دیده می‌شود غفلت از نگاه میان‌رشته‌ای است که باید در این زمینه بررسی داشته باشیم.

بنابراین این ضرورت ایجاب می‌کند که در هرکدام از این مقوله‌ها مباحث اساسی همچون فلسفه، حقوق و اخلاق را مدنظر قرار بدهیم. به اعتقاد من هیچ منبع جدیدی نیست که به ارتباطات نپردازد و همه منابع به ارتباطات وصل می‌شوند.

مدیر گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در بخشی دیگر از اظهاراتش به‌حق دسترسی آزاد به اطلاعات اشاره کرد و در این زمینه هم توضیحاتی را ارائه داد.

وی در همین زمینه تأکید کرد مسئله‌ی آزادی اطلاعات در قانون به‌طور عام و خاص خیلی تأثیرگذار بوده و هست.

خانیکی گفت: بحث دیگری که به آن خیلی تأکیددارم، درزمینه‌ی حق انتشار سریع اطلاعات است که در این زمینه حق شهروندان مطرح است و به نظرم ما کمی عقب‌افتاده‌ایم و بهترین راهکار این است که بتوانیم پرسش‌های جدیدی را به مبانی حقوقی ارجاع دهیم.

وی در پایان صحبت‌هایش گفت: برای پیوند میان ارتباطات، حقوق، فلسفه و اخلاق نیاز به گفت‌وگو و مطالعات بیشتری داریم تا بتوانیم در این زمینه نتایج خوبی دریافت کنیم.