تحریم کنندگان ایران با ابزار رسانه، تاثیر تحریم‌ها را بر مردم افزایش دادند

تحریم کنندگان ایران با ابزار رسانه، تاثیر تحریم‌ها را بر مردم افزایش دادند
تاریخ انتشار : 16 آبان 1398
نویسنده :
زمینه :

تحریم کنندگان ایران با ابزار رسانه، تاثیر تحریم‌ها را بر مردم افزایش دادند و لازم است همه مردم از جمله رسانه‌ها تحریم را مساله خود بدانند و برای مقابله با آن تلاش کنند.

دکتر هادی خانیکی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ در نشست «تحریم‌ها و رسانه» در کنفرانس بین‌المللی «اقتصاد جهانی و تحریم‌ها» که به میزبانی دانشگاه الزهرا برگزار شد گفت: ما در دو مقطع تحریم را تجربه کردیم؛ در مقطع اول، تحریم شورای امنیت بود و ابعاد حقوقی آن بیشتر بود اما در مقطع کنونی، جنبه سیاسی و اجتماعی تحریم بیشتر بود.

وی در ادامه به رشد فناوری‌های ارتباطی در فاصله تحریم قبل و تحریم کنونی اشاره کرد و افزود: تحریم‌کنندگان با ابزارهای ارتباطی، تأثیرگذاری تحریم را افزایش دادند.

خانیکی ادامه داد: در دوره جدید تحریم‌ها، افکار عمومی بیشتر تحت تأثیر قرار گرفتند و مخالفان ایران با ابزار رسانه به افزایش مصرف کالا دامن زدند.

وی درباره تاثیرات تحریم بر رسانه‌ها نیز گفت: تحریم روی دسترسی روزنامه‌ها به مواد اثر گذاشت و برخی در آستانه تعطیلی قرار گرفتند. علاوه بر این مراودات و تعامل نهادهای رسانه‌ای با نهادهای همکار خود در خارج از کشور کمتر شد.
این استاد ارتباطات از همراهی برخی رسانه‌های داخلی با رویکرد رسانه‌های خارجی نیز انتقاد کرد و افزود: رسانه‌های داخلی هم در رویارویی با تحریم موفق نبودند و کمتر نگاه ملی به موضوع تحریم داشتند.
وی ادامه داد: رسانه‌های مخالف ایران حتی آنها که موضوع کارشان اجتماعی بود، سیاسی‌تر شدند و به جریان تحریم پیوستند. به‌طور مثال، رویترز انتشار اخبار ضدایرانی را گسترش داد و شبکه‌های پخش سریال مخالف ایران هم به مسایل سیاسی ایران و موضوع تحریم‌ها پرداختند.

رئیس انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات افزود: رسانه‌های مخالف ایران به افزایش تأثیرگذاری تحریم‌ها کمک کرده و ایران‌هراسی را افزایش دادند تا شرکت‌های بین‌المللی با ایران همکاری نکنند. نکته دیگر این‌که در این دوره از تحریم‌ها، خبر جعلی در رسانه‌های مخالف ایران، بیشتر رواج یافت و به صورت نظام‌مند منتشر شد.
وی خاطرنشان کرد: رسانه‌های خارجی دستشان برای حمله به افکار عمومی ایران آزاد بود در حالی که رسانه‌های داخلی دچار محدودیت‌های امنیتی و رقابت‌های سیاسی بودند.
خانیکی گفت: در این مقطع رسانه‌های مخالف قدرتمندتر ظاهر شدند چرا که تمایل اجتماعی به پذیرش خبرهای منفی در مردم بیشتر است.
وی اضافه کرد: فضای روانی تحریم از خود تحریم بیشتر اثرگذار بوده است که این موضوع به استفاده رسانه‌های مخالف از شیوه‌های مختلف برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی ایران مربوط می‌شود.
خانیکی ادامه داد: چرا کنش‌گران رسانه‌ای ما، تحریم را مسأله خود نمی دانند. تحریم مسأله رسانه‌هاست. همه فکر می کنند تحریم مسأله دیگران است. همه تحریم را مسأله خود بدانند و برای مقابله با آن تلاش کنند.