تقویت همبستگی و امید اجتماعی نیاز امروز ایران است

تقویت همبستگی و امید اجتماعی نیاز امروز ایران است
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1398

دکتر هادی خانیکی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در دفتر مرکزی مؤسسه جواد الائمه یزد ، با تاکید بر تقویت همبستگی و امید اجتماعی در میان اقشار مختلف جامعه گفت: این موضوع از جمله ضرورت‌ها و نیازهای امروز ایران اسلامی است.

 

خانیکی در ابتدا با اشاره به ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی امید اجتماعی افزود: این مقوله تنها ابعاد علمی ندارد؛ بلکه در حوزه سیاسی، فرهنگی و فعالیت مدنی نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

 

وی در ادامه جامعه جدید را نیازمند تقویت امید اجتماعی نامید و ادامه داد: این موضوع می‌تواند گسست حال و آینده را رفع و تاب‌آوری جامعه را بالا ببرد و قدرت مقابله با بحران را نیز افزایش دهد.

 

استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی امید اجتماعی را موضوعی وسیع و پیچیده‌تر از مقوله امید دانست و تصریح کرد: منظور از امید اجتماعی انگاره‌ها و انتظارها نسبت به حال و آینده است و امروز یکی از زمینه‌های امید در جامعه، متفکران، دانشگاهیان و فعالان سیاسی و مدنی هستند که باید به چیستی، وضعیت، سیاست و آسیب‌شناسی امید بپردازند.

 

وی مسئله امید اجتماعی را مبنای بالابردن ظرفیت‌های آرزومندی جامعه در ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دانست و گفت: اگر جامعه، حس کند که قابلیت سیاسی و فرهنگی ندارد ظرفیت‌ امیدواری آن بالا نمی‌رود و باید آینده جامعه به سمت اندیشیدن سوق پیدا کند.

 

خانیکی پایه‌های امید اجتماعی را عامل و زمینه تغییرات در جامعه عنوان کرد و یادآور شد: امید اجتماعی عامل تداوم جامعه و در جهت مقابله با بحران است و نمی‌توان در تغییرات اجتماعی و اصلاحات بنیادی، جامعه و نهادهای مدنی را نادیده گرفت.

 

وی با بیان اینکه امید اجتماعی بیشتر در بستر گفت و گو، مشارکت اجتماعی و جامعه با نشاط شکل می‌گیرد، تصریح کرد: ما به دلایل مختلف دچار فقدان مهارت گفت‌وگو هستیم و وقتی جامعه دچار بی‌عدالتی و نابرابری است، عدالت می‌تواند موضوع گفت‌وگوها قرار گیرد.

 

این فعال سیاسی تاکید کرد: در شاخص‌های امید اجتماعی باید اعتماد میان افراد، اجتماع و سازمان‌های مختلف افزایش یابد؛ چراکه پایین رفتن سطح امید اجتماعی منجر به پایین آمدن اعتماد می‌شود و جامعه‌ای که در آن فرد فقط خود را محور ببیند نمی‌تواند جامعه‌ای امیدوار باشد.

 

وی با بیان اینکه امید اجتماعی توهم نیست؛ بلکه یک واقعیت است، تقویت جامعه مدنی را نقطه اتکا امید اجتماعی ذکر کرد و اظهار داشت: جامعه‌ای که در آن ناامیدی وجود داشته باشد نیازمند توجه بیشتر به مقوله امید اجتماعی است؛ چرا که این امر موجب اختلال روانشناختی می‌شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه امید اجتماعی را یک مسئله جهانی دانست و افزود: این موضوع باید به امری موثر، نهادی و برنامه‌ای تبدیل شود.

 

وی در بخشی دیگر از سخنانش ضرورت امید و هبستگی اجتماعی در جامعه را یادآور شد و با بیان اینکه کاهش توان تولید ثروت، رشد فقر و نابرابری و حاشیه‌نشینی جامعه را به سمت گسستگی سوق می‌دهد گفت: امروز در برابر دیدگاه‌های گسسته ساز، باید همبستگی اجتماعی به عنوان یک مساله بنیادی جامعه تقویت شود.

 

خانیکی با بیان اینکه بالا رفتن ظرفیت آرزوها به معنی بالا رفتن امید اجتماعی نیست، تصریح کرد: آرزومندی، مطالبات کارگران، امور اقتصادی، موضوع زنان، عدالت و برابری جنسیتی، مسائل قومیت‌ها، عدالت اجتماعی، جوانان، کسب و کار، اشتغال و محیط زیست از جمله ظرفیت‌هاست.

 

وی تواضع و فروتنی و فاصله نگرفتن با مردم در مقام قدرت را خوب و ارزنده برشمرد و بر نهادینه کردن آن تاکید کرد و گفت: افراد نباید بعد از به عهده گرفتن مقام ریاست جمهوری، وزارت و … از مردم فاصله بگیرند و نوع برخوردشان هم نباید تغییر کند. وی با بیان اینکه قدرت مدنی از قدرت سیاسی کمتر نیست، گفت: در هر حال و در هر شرایطی نباید از مردم فاصله گرفت.

 

خانیکی در ادامه، انسدادگری را از چالش‌های فراروی تغییرات و اصلاحات برشمرد و اظهار داشت: با انسدادگری تغییرات مثبت در جامعه رخ نخواهد داد. وی با بیان اینکه صدای انسداگری بیش از صدای اصلاح طلبی در همین فضا شنیده می‌شود گفت: رسانه‌ها در جاهایی که نهادهای اجتماعی و مدنی ضعیف‌تر هستند نقش حساس و مهم‌تری دارند.

 

وی رسانه ها را تقویت کننده نهادهای مدنی و پل ارتباطی بین حکومت و مردم دانست که می توانند صدای خاموش را به گوش حاکمیت برسانند.